Beagle

 Szczeniak powinien jadać trzy - cztery razy dziennie (skonsultuj to z lekarzem weterynarii). Należy mu podawać karmę Eukanuba Puppy. Pamiętaj o tym by pies miał zawsze dostęp do świeżej wody. Ustaw odpowiednio klatkę psa i włóż do niej ręcznik lub koc. Jeżeli wyznaczyłeś w domu specjalny teren dla psa, wstaw tam klatkę i pozostaw drzwi otwarte; wyściel resztę przestrzeni papierami by pies mógł się tam załatwiać. Miskę z wodą postaw w pobliżu klatki. Postaw klatkę jak najdalej od wejścia do psiego kojca, po to by szczeniak mógł odejść od klatki jak najdalej gdy będzie musiał się załatwić.
SZCZEPIENIA !!!
Razem ze szczeniakiem dostaniesz od hodowcy historię jego szczepień, zabierz ją ze sobą gdy pierwszy raz udasz się z psem do weterynarza. Listę szczepień, które pies przeszedł i tych, które go czekają powinieneś dostać od hodowcy w momencie zakupu psa. Szczepienia co roczne wykonuje się gdy wszystkie szczenięce zostały już wykonane. W tej sprawie zdaj się na swojego weterynarza.

Kąpanie i szczotkowanie:
Chociaż beagle mają krótką sierść, wymaga ona tego by poświęcać jej nieco uwagi.
Ponieważ beagle zrzucają sierść należy je regularnie szczotkować. To jak często należy kąpać psa zależy od tego jak wiele czasu spędza on na powietrzu i od klimatu w jakim przebywa. Oczywiście jeśli cierpisz na alergię lub masz biały dywan i meble będziesz musiał kąpać swego beagla nieco częściej.
Generalnie kąpiel raz na 6 miesiący powinna wystarczyć. Jeśli masz piaszczyste podwórko, albo twój beagiel uwielbia kopać, będziesz musiał kąpać go częściej. Pamiętaj, że należy używać dobrych jakościowo, specjalnych szamponów dla psów (nie używaj szamponów dla ludzi, bo są one zupełnie nieodpowiednie dla psiej skóry i sierści). Pamiętaj o tym by psa dobrze spłukać bo nie wypłukany, a wysuszony szampon może spowodować świąd skóry.
Podstawowa zasada: po kąpieli należy psa szczotkować, szczotkować i szczotkować.
Szczotkowanie beagla jest bardzo ważne jako, że ma on dosyć gęstą sierść. Beagle gubią sierść i regularne szczotkowanie (przynajmniej raz w tygodniu) pomoże zmniejszyć jej ilość na twoim dywanie i meblach.
 
Pielęgnacja uszu:
Beagle są to psy, które mają opadające uszy. Z tego powodu są one narażone na częste infekcje, dlatego uszy muszą być czyszczone i sprawdzane raz w tygodniu. Na rynku jest wiele dobrych środków do czyszczenia psich uszu, wystarczy wpuścić kilka kropli w kanał uszny i dobrze rozprowadzić. Należy także bardzo starannie wycierać uszy po kąpieli, to zapobiega rozwijaniu się grzybicy.
Do przemywania używam wacika do uszu, należy tylko pamiętać by nie wkładać go zbyt głęboko. Kiedy ucho jest mocno zainfekowane należy je wypłukać używając specjalnej strzykawki do uszu, najlepiej gdy zrobi to lekarz.
 
Pielęgnacja zębów:
Jeżeli zaniedbasz zęby twojego psa może to pogorszyć jego ogólną kondycję, a poza tym drogo cię kosztować bo wizyty u psiego dentysty nie są tanie. Szczotkowanie zębów raz dziennie lub co drugi dzień pozwoli utrzymać je w dobrym stanie. Aby ze szczotkowaniem nie było problemów gdy pies będzie dorosły należy przyzwyczajać go do tego już od szczenięcia. Jeżeli jeszcze nigdy tego nie robiłeś zacznij od masowania dziąseł i zębów palcem wskazującym (dobrze będzie abyś śmiał się, nucił jakąś piosenkę lub mówił coś do psa rozbawionym tonem… wiem, że brzmi to dosyć dziwacznie ale w przypadku gdy twoje działania psu się nie spodobają twoje wesołe zachowanie może przekonać go, że jest to rodzaj zabawy, a wtedy lepiej zniesie całe przedsięwzięcie).
Kiedy pies już przyzwyczai się do masażów gołym palcem spróbuj owijać go wilgotną gazą i "szczotkować" jego zęby. Kiedy przywyknie także do tego użyj do szczotkowania nieco sody (pamiętaj o śmianiu się i nuceniu).
Kiedy już przyzwyczaisz psa do powyższych praktyk  zakup psią szczoteczkę do zębów (może być ludzka pod warunkiem, że jest miękka) i specjalną pastę do zębów dla psów (soda także świetnie się sprawdza, a poza tym jest tania) i możesz rozpocząć codzienne mycie zębów.  
Duża kość ze szpikiem w środku jest doskonała do czyszczenia zębów trzonowych, mogę cię także zapewnić, że będzie to ulubiony dla twojego psa sposób czyszczenia zębów. Pamiętaj o tym, że gryzienie kości może czasem spowodować uszkodzenie zębów, dlatego jeśli dajesz psu kości sprawdzaj zęby pod względem pęknięć. Nie dawaj małych kości bo pies może je połknąć w całości. Pamiętaj o tym aby dokładnie czyścić zęby tuż przy linii dziąseł, nie koniecznie codziennie





                                                   Teraz trochę info. (z wikipedii)    

                                                    BUDOWA



  • Głowa jest średniej wielkości, mocna, ale nie ciężka, bez zmarszczek i fałd; mózgoczaszka lekko wysklepiona, średniej szerokości, z nieznacznym guzem potylicznym; stop wyraźnie zaznaczony; kufa nie spiczasta; nos czarny, u psów jasno umaszczonych może być jaśniejszy; zgryz nożycowy.




  • Oczy są dosyć duże, nie osadzone głęboko, ani zbyt wyłupiaste, szeroko rozstawione, o łagodnym wyrazie; kolor ciemnobrązowy lub orzechowy.




  • Uszy są długie, nisko osadzone, z zaokrąglonymi końcami, zwisające wzdłuż policzków.




  • Tułów:
    • Grzbiet jest prosty; klatka piersiowa głęboka, sięga poniżej łokci; żebra dobrze wysklepione i zachodzące daleko do tyłu; lędźwie krótkie i mocne; brzuch niezbyt podkasany.
    • Kończyny przednie są proste, stabilnie ustawione pod klatką piersiową, dobrze umięśnione; łopatki dobrze kątowane; łokcie mocne, nie odstające ani zbyt mocno przylegające; stopy silne, palce zwarte.
    • Kończyny tylne mają uda muskularne; stawy kolanowe dobrze kątowane; stawy skokowe mocne, nisko umieszczone; stopy jak u kończyn przednich.




  • Ogon jest mocny, średniej długości, wysoko osadzony; noszony wesoło, ale nie zakręcony ponad grzbietem; dobrze porośnięty włosem, szczególnie na spodniej stronie






  •                                               UMASZCZENIE

     Najczęściej spotykane beagle posiadają typ umaszczenia tricolor, ale umaszczenia bicolor (dwukolorowe) oraz hare pied (zajęcze) zyskują na popularności. Rzadziej spotyka się umaszczenie mottle, czyli cętkowane.



                                                ZACHOWANIE

    Wesoły i żywy, z natury niezależny, ma tendencje do włóczęgostwa. Skłonny do zabaw i tolerancyjny wobec dzieci



                                               PIELĘGNACJA

    Do najczęstszych problemów zdrowotnych tych psów gończych zalicza się:
    • problemy związane z urazami,
    • infekcje czy osłabienie systemu immunologicznego,
    • choroby będące wynikiem czynników genetycznych – tutaj rzadko i indywidualnie spotyka się choroby takie jak: padaczka, dysplazja czy dziedziczne choroby oczu. Z powodu długich, zwisających uszu, beagle są podatne na infekcje bakteryjne lub grzybicze tych okolic ciała i wymagają one starannej pielęgnacji.
    Oprócz regularnego czyszczenia uszu, beagle wymagają niewiele zabiegów pielęgnacyjnych, które ograniczają się do wyczesywania sierści, okresowego kąpania i czyszczenia zębów, w celu uniknięcia osadzania się kamienia nazębnego. W przypadku psów, które prowadzą mało aktywny tryb życia – grozi im otyłość